Gore-Tex – какво представлява и защо е важен за любителите на природата

Gore tex

Какво е Gore-Tex и как функционира

Когато мислим за екипировка, която може да устои на дъжд, вятър и други капризи на времето, често първото име, което изниква, е Gore-Tex. Това е специален високотехнологичен материал – мембрана, – който не пропуска вода и вятър отвън, но в същото време позволява на влагата от тялото (потта) да се изпарява. С други думи, Gore-Tex едновременно осигурява водоустойчивост, ветроустойчивост и дишаемост, което революционизира начина, по който се обличаме сред природата.

Как работи Gore-Tex? В сърцевината си тази мембрана представлява изключително тънък слой от разширен политетрафлуоретилен (вид тефлон), изпълнен с микроскопични пори – над 1,4 милиарда пори върху всеки квадратен сантиметър! Всяка от тези миниатюрни дупчици е около 20 000 пъти по-малка от капка вода, но приблизително 700 пъти по-голяма от молекула водна пара. Тази уникална микропореста структура позволява на водните пари свободно да преминават през мембраната, докато капките течна вода не могат да проникнат. Практически това означава, че дъждът и снегът остават извън вашето яке или обувки, но топлината и потта от тялото могат да излязат навън, предотвратявайки неприятното запарване.

За пример, представете си, че сте на поход и ви завали дъжд. Якето с Gore-Tex мембрана няма да позволи на капките да се просмукват през плата, така че ще останете сухи отвън. Едновременно с това, ако се изпотите при движението, получената водна пара ще премине през порите на мембраната и няма да кондензира по вътрешната страна на якето. Тази двойна функция – да спира водата, а да пропуска парата – отличава Gore-Tex от обикновените дъждобрани и дишащи материи от миналото. Освен срещу дъжд, материалът действа и като бариера срещу вятъра: студеният порив не може да мине през Gore-Tex слоя, с което се предотвратява охлаждането на тялото от т.нар. ефект на студения вятър. В дрехата се запазва комфортен микроклимат, дори когато вън условията са сурови.

Не е чудно, че още от създаването си Gore-Tex бързо се превръща в синоним на надеждна екипировка за лошо време. Мембраната е изобретена през 1969 г. от компанията W. L. Gore & Associates (наименованието идва от името на откривателя – Боб Гор) и с течение на годините се е утвърдила като “златен стандарт” за водоустойчиви и дишащи материали. Любопитен факт е, че самото откритие на микропореста структура станало донякъде случайно – младият инженер Боб Гор експериментирал с нагрят тефлонов материал и при внезапното му разтягане се получил разширеният PTFE с безброй пори. Този момент се счита за „раждането“ на Gore-Tex мембраната. 

Днес Gore-Tex намира приложение в най-различни продукти – от якета, панталони и ръкавици до обувки и дори палатки. В следващите секции ще разгледаме по-подробно как Gore-Tex постига своите свойства, какви са предимствата му в различно време, както и на какво да обърнете внимание при избор на Gore-Tex обувки.

Основни технологии и слоеве на Gore-Tex

Как обаче Gore-Tex се внедрява в самите дрехи и обувки? Мембраната сама по себе си е деликатен филм, затова винаги е комбинирана с други пластове плат. Обичайният подход е Gore-Tex мембраната да се ламинира (залепи) между външния материал на дрехата и вътрешната подплата. Полученият многослоен материал се нарича Gore-Tex ламинат и е достатъчно здрав, за да се крои и шие като обикновен плат. Почти всички Gore-Tex тъкани допълнително имат и специално водоотблъскващо покритие по външната повърхност (т.нар. DWR – Durable Water Repellent). DWR кара водата да се събира на капки и да се плъзга по плата, вместо да го намокря. Така горният слой остава сух отвън и не пречи на дишащите свойства на мембраната. (Важно е да се знае, че DWR покритието може да намалее с времето, но лесно се възстановява с импрегниращи спрейове или пране със специален препарат.)

Видове Gore-Tex слоеве: Съществуват различни конструкции на Gore-Tex ламината, като основната разлика е в това колко слоя са слепени заедно:

1. Двуслоен ламинат (2L)

Мембраната Gore-Tex е залепена към вътрешната страна на външния плат, а отделно има свободна подплата откъм тялото. Предимство на 2L конструкцията е, че свободната подплата допринася за по-мек допир и комфорт, а при нужда между нея и мембраната може да се добави изолация (например тънка вата) за студено време. Много универсални туристически якета използват двуслойна конструкция.

2. Трислоен ламинат (3L)

При него трите слоя – външна материя, Gore Tex мембрана и вътрешна подплата – са фабрично слепени в едно цяло. Така се елиминира триенето между отделни пластове, което намалява износването и риска от разслояване, удължавайки живота на дрехата. Трислойните Gore Tex якета и панталони обикновено са по-леки и компактни, предпочитани от напреднали планинари и алпинисти

3. Z-Liner конструкция

При този подход мембраната е залепена за отделна лека тъкан, подобно на висящ хастар, който после се поставя между външния плат и подплатата на дрехата. Z-Liner дава малко повече свобода при дизайна – изисква по-малко директно ламиниране и шевове върху Gore-Tex слоя, което улеснява изработката на облекла в различни стилове. Често се използва в облекла, при които кройката и модният вид са важни, като същевременно може да се комбинира и с изолация.

Независимо кой тип ламинат се използва, критично за всяка Gore-Tex дреха са подлепените шевове. Всеки бод на иглата пробива плата и създава миниатюрна дупчица, през която влагата може да мине. За да се запечата напълно изделието, Gore използва специална лепяща лента (Gore-Seam®), която фабрично се залепва по обратната страна на всички шевове. Вероятно сте забелязвали тази лента от вътрешната страна на водоустойчивите якета – тя гарантира, че дори при пороен дъжд водата няма да пробие през шевовете.

Наред с това, Gore непрекъснато усъвършенства технологията и създава различни версии на мембраната за специфични приложения. Например, Gore Tex Pro е усилена версия за екстремни условия и професионални експедиции, която издържа на още по-интензивно носене. Gore-Tex Active е олекотена и силно дишаща мембрана, предпочитана от бегачи и колоездачи, където всеки грам тегло и висока проветривост са от значение.

При обувките пък се среща технология GORE-TEX® SURROUND®, която благодарение на специална конструкция позволява на влагата да се отвежда не само през горната част, но и през подметката – резултатът е усещане за по-сухи крака дори при топло време. Независимо от разновидностите, всички тези решения използват основния принцип на микропорестата мембрана, която едновременно спира водата и пропуска парата.

Предимства на Gore-Tex при различни условия

Дъждовно време подходящо за носене на Gor-tex екипировка

Основната цел на Gore Tex е да ви запази сухи и комфортни, което носи ползи в разнообразни ситуации сред природата. Ето как мембраната помага при различни метеорологични условия:

  • Дъжд, сняг и влага: Най-очевидното преимущество на Gore Tex е непромокаемостта му. Ако ви завали дъжд или газите в мокра трева, мембраната не позволява на водата да проникне до тялото или краката ви. Това ви държи сухи и топли, защото мокрите дрехи охлаждат тялото до три пъти по-бързо от сухите. С Gore-Tex екипировка можете да продължите прехода си дори при проливен дъжд или снеговалеж, без да измръзнете или да се чувствате подгизнали.

     

  • Студен вятър: Дори и без валежи, силният вятър в планината може бързо да ви изстуди, като отнеме топлината, задържана в слоя въздух около тялото. Gore Tex материалът спира и този “скрит враг” – поривите не могат да преминат през мембраната, така че вътрешността на якето остава защитена от охлаждащия ефект на вятъра. На практика мембраната действа като щит срещу вятъра подобно на ветробран, поддържайки комфортен микроклимат около кожата ви.

Интензивно движение и изпотяване: При физическа активност (катерене, бягане по пътека, носене на тежка раница) тялото се загрява и отделя пот. Обикновените дъждобрани биха запарили отвътре, но Gore-Tex позволява тази вътрешна влага да излиза навън под формата на водна пара. Така дрехите от вътрешната страна остават относително сухи, а вие се чувствате по-комфортно, вместо плувнали в пот. Тук е важно да се отбележи, че дишаемостта на мембраната работи оптимално, когато външният слой не е наситен с вода. При силен дъжд, когато външният плат се намокри, порите на Gore-Tex частично се блокират от водния филм и извеждането на потта се затруднява. Затова при хубаво, сухо време ще усетите, че Gore Tex “диша” най-добре, докато при проливен дъжд може да се наложи да намалите темпото, за да не се изпотявате прекомерно. Въпреки това, в сравнение с други непромокаеми материи, Gore-Tex си остава сред най-добре дишащите решения на пазара.

Продукти с Gore-Tex: облекло, обувки и други

Gore-Tex намира приложение в изключително разнообразни видове екипировка за открито. Най-популярни са вероятно дрехите с Gore-Tex – туристически якета и панталони, ски и сноуборд облекла, дъждобрани за колоездачи и др. Мембраната се вгражда и в аксесоари като ръкавици (за да останат ръцете сухи при допир със сняг) и дори в някои модели шапки. Произвеждат се и специализирани съоръжения от Gore-Tex, например високопланински палатки и покривала за спални чували (бивак сакове), които трябва да издържат на конденз и влага в екстремни условия. С една дума, Gore-Tex присъства от главата до петите във вашата екипировка.

Дори и да не изкачвате върхове всеки уикенд, мембраната може да ви бъде полезна и в градска среда или при пътувания. Представете си, че чадърът не успява да ви опази в проливен дъжд – едно тънко Gore-Tex яке отгоре ще гарантира, че дрехите ви отдолу остават сухи. Или ако се налага да вървите през локви и киша в града, един чифт удобни непромокаеми Gore-Tex обувки ще държат чорапите ви сухи и краката – топли. Именно тази универсалност прави Gore-Tex толкова ценен – той действа като ваша лична застраховка срещу капризите на времето, независимо дали сте високо в планината или в градската джунгла.

Най-осезаема за повечето потребители обаче е ролята му в обувките. Много туристически и спортни обувки разчитат на Gore-Tex мембрана, за да осигурят комфорт на краката при лошо време. Представете си, че вървите през мокър терен – с обувки без мембрана краката ви биха скоро намокрили от влагата. Но обувките с Gore-Tex имат вътрешен слой (нещо като “чорапче” от мембранен материал), който не позволява на водата да проникне вътре. В същото време този слой е дишащ, така че краката могат да “дишат” и излишната топлина и пот да се изпаряват. Комбинацията от водоустойчивост и дишаемост означава, че стъпалата ви остават сухи и се запазва усещането за топлина и уют, без неприятно запарване. Всеки, който е ходил с часове с мокри чорапи, знае колко ценен е този ефект!

Обувки с Gore-Tex се произвеждат за почти всяка дейност – от леки маратонки за бягане или разходка в парка до солидни алпийски обувки за катерене и зимен туризъм. Такива модели са чудесен избор не само за планината, но и за всекидневието в дъждовни дни или пътувания, когато не знаете какво време да очаквате. Разбира се, различните конструкции на обувките дават различен приоритет на дишането срещу защитата. Например високи зимни обувки с дебела кожа и Gore-Tex ще са изключително устойчиви на киша и сняг, но може да не са толкова прохладни в топло време. От друга страна, едни мрежести Gore-Tex маратонки ще дишат максимално, като в същото време ви пазят от случайно стъпване в локва или кал.

Струва си да споменем как Gore-Tex допълва различните материали обувки. При кожените обувки, които по природа са сравнително водоустойчиви, мембраната служи като допълнителен вътрешен щит и скъсява времето за изсъхване на външната кожа, ако все пак се намокри. Докато при обувките от текстил или мрежа (които сами по себе си пропускат вода веднага), Gore-Tex слой им придава висока степен на водоустойчивост, каквато иначе липсва при тези материали. Резултатът и в двата случая е, че получавате обувка, която запазва краката ви сухи при дъжд, сняг, газене в плитки потоци и пр., без да жертва прекалено много от комфорта и дишащите свойства.

Бележка за околната среда: В миналото водоустойчивите мембрани използваха някои устойчиви химикали (напр. PFC) за постигане на своите свойства, което породи притеснения за влиянието им върху природата. Добрата новина е, че производителите като Gore работят активно в тази посока – компанията се е ангажирала да премахне екологично рисковите PFC съединения от продуктите си до 2023 г. и внедрява все повече рециклирани материали и устойчиви процеси. Съвременният Gore-Tex става все по-екосъобразен, така че можете да се наслаждавате на предимствата му с по-спокойна съвест.

съвети за Gore-Tex екипировка

Пролетните месеци, и особено периодът към края на май, са едни от най-красивите и приятни за разходки сред природата. Времето вече е топло, планините са зелени и пълни с живот, но пролетта може да бъде и непредвидима по отношение на условията. Именно тук правилният избор на Gore-Tex екипировка може да направи разликата между чудесно изживяване и некомфортно мокро приключение.

В края на май често се редуват слънчеви утрини със следобедни превалявания или бури. Почвата е напоена от пролетните дъждове, а по високите части все още се топят последните снегове – резултатът е кални пътеки и влажна растителност. Как да се подготвим?

1. Якета и облекло

През пролетта винаги носете със себе си леко водоустойчиво и ветроустойчиво яке (например тънко Gore-Tex яке или пончо) в раницата. Дори да тръгнете на поход при хубаво време, облаците в планината се събират бързо. Едно дишащо яке с мембрана ще ви предпази при внезапен дъжд или силен вятър на открито било. Предимството на пролетта е, че не ви трябва тежко подплатено зимно яке – една лека черупка (shell) с Gore-Tex върши отлична работа, особено в комбинация с подходящи слоеве дрехи отдолу.

2. Обувки

Изборът на обувки през май изисква баланс между защита и комфорт. От една страна, почти сигурно ще срещнете локви, кал или мокра трева, така че обувки с Gore-Tex мембрана са голям плюс, за да не намокрите краката си. От друга страна, температурите вече се повишават и краката се изпотяват повече. Помислете какъв тип преходи планирате. Ако ще ходите в ниската планина или около езера при топло време, можете да обуете по-леки туристически обувки (дори маратонков тип) с Gore-Tex – те ще ви пазят при случайни намокряния, без да ви натоварват излишно. При по-сериозни планински преходи, където теренът е каменист и все още може да има преспи сняг, по-добре заложете на стабилни високи обувки с мембрана, които да държат краката сухи и да предпазват глезените.

3. Преценете нуждите според прогнозата

Не забравяйте, че мембранните обувки по принцип са една идея по-малко дишащи и малко по-тежки от тези без мембрана. Ако прогнозата е за горещо и напълно сухо време, а маршрутът не включва реки и кал, бихте могли да изберете и обувки без Gore-Tex за по-голяма прохлада. В такъв случай може да носите резервни чорапи или гети, ако все пак попаднете на мокро място. Но при типичните пролетни условия с променливо време, повечето туристи няма да съжаляват, че са се доверили на Gore-Tex мембраната в обувките си. Тя дава спокойствие, че един неочакван дъжд няма да ви принуди да прекратите разходката преждевременно.

Накратко, през пролетта Gore-Tex може да бъде ваш добър приятел. Съчетайте мембранната екипировка с подходящо дишащи дрехи и няма да се уплашите нито от тъмните дъждовни облаци, нито от мокрите следи по пътеката. Напротив – ще се наслаждавате на разходката, знаейки че сте подготвени за всичко, което времето поднесе.

Практически насоки при избор на Gore-Tex обувки

Изборът на подходящи туристически обувки с Gore-Tex може да изглежда предизвикателен за начинаещите. Ето няколко препоръки, които да ви насочат при покупката:

  • Помислете за предназначението: Определете за какъв тип активности и терени ви трябват обувките. Различните модели са насочени към различна употреба – например, леки ниски обувки са подходящи за градски разходки и лесни пътеки, докато средно високи “mid-cut” обувки или високи буйки са по-добри за планински преходи с неравен терен и тежка раница. Ако планирате основно летни преходи в топло време, може да изберете по-лека и дишаща обувка, но ако ще ходите и през есента и пролетта в дъжд, заложете на по-здрав модел с Gore-Tex.
  • Височина и конструкция на обувката: Ниските обувки (под глезена) с Gore-Tex са леки и гъвкави, популярни за бягане по пътеки или кратки преходи. Средно високи модели покриват глезена и осигуряват по-добра подкрепа и защита от кал и локви – те са добър универсален избор за повечето туристи. Високите туристически обувки предлагат максимална опора и са незаменими при тежък пресечен терен или сняг, но са и най-тежки. Преценете компромиса между защита и тегло според нуждите си.
  • Размер и комфорт: Винаги мерете обувките с чорапите, с които ще ги носите на туризъм. Добре е да има малко пространство пред пръстите (около 1 см), за да не удрят пръстите при спускане надолу. Обувката трябва да обхваща плътно петата без хлабине, но и да не ви стяга никъде. Имайте предвид, че краката може да отичат леко при продължително ходене. Комфортът е ключов – дори най-добрият Gore-Tex няма да ви помогне, ако обувките ви правят пришки.
  • Марка и качество: Инвестирайте в обувки от утвърдени производители, за да сте сигурни в качеството на материалите и изработката. Добрите марки имат лиценз да използват оригинална Gore-Tex мембрана и следват стриктни стандарти при конструирането на обувките. Например, корейската марка Treksta е известна с иновативните си туристически обувки с Gore-Tex, които осигуряват отличен комфорт и защита. Treksta предлага разнообразие от модели – от ежедневни непромокаеми маратонки до високопланински обувки. Можете да разгледате техните Gore-Tex предложения и онлайн, например в каталога на Trekonbg.com/treksta. Разбира се, на пазара има много опции – търсете знака “GORE-TEX®” върху обувката, който гарантира, че мембраната е оригинална и продуктът е тестван. Макар първоначално такъв тип обувки да изискват по-голяма инвестиция, тя се отплаща – получавате надежден продукт, който няма да ви предаде насред пътеката и ще ви служи дълго.
  • Поддръжка на обувките: За да ви служат дълго новите Gore-Tex обувки, грижете се правилно за тях. Почиствайте ги след всяко ходене – просто изтръскайте или измийте калта с вода и мека четка (без силни препарати). За кожени модели използвайте подходящи импрегниращи спрейове или балсами, но избягвайте прекалено мазни вакси, които могат да запушат порите на мембраната. Добра идея е периодично да освежавате външното водоотблъскващо покритие с препарат, одобрен за Gore-Tex. Правилната поддръжка ще запази обувките ви водоустойчиви и дишащи години наред.

В заключение, Gore-Tex екипировката може да бъде един от най-добрите ви съюзници на открито. Тя ви дава свободата да излезете сред природата без страх от дъжд, кал или вятър, и да се фокусирате върху приключението. Независимо дали сте начинаещ турист или опитен планинар, инвестицията в качествен Gore-Tex слой – било то яке, панталон или обувки – ще ви се отплати многократно с комфорт и увереност по пътеките. Затова обуйте любимите си туристически обувки, стегнете раницата и се отправете към следващото си активно преживяване сред природата – добре екипирани и готови за всякакви условия!

Разгледайте още интересни продукти и къмпинг екипировка в нашия къмпинг магазин.